dr Dominika Bek

dr Dominika Bek

Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UŚ w Katowicach oraz podyplomowych studiów „Sytuacja Romów w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne” w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk prawnych, adiunktka badawczo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Prawnych UŚ, karnistka, mediatorka w sprawach karnych Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Forum Polityki Kryminalnej”.

Jej zainteresowania badawcze mieszczą się w obszarze materialnego prawa karnego i prawa wykroczeń, prawa karnego wykonawczego, odpowiedzialności dyscyplinarnej, kryminologii, polityki kryminalnej, a także romologii. W swoich pracach podejmuje temat sprawiedliwości naprawczej, kulturowych kontekstów prawa karnego, przeciwdziałania przemocy domowej oraz patostreamingu i przestępczości przeciwko instytucjom publicznym.

W pracy dydaktycznej na WPiA UŚ realizuje się od 2009 r.; obecnie także jako recenzentka i promotorka prac dyplomowych. W 2020 r. ukończyła kurs „Tutoring-edukacja spersonalizowana na uniwersytecie – szkolenie podstawowe”, a w 2022 r. „Tutoring-edukacja spersonalizowana na uniwersytecie – szkolenie zaawansowane”. Od w latach 2021-2023 pracowała metodą tutoringu indywidualnego w ramach programu „Mistrzowie dydaktyki” w UŚ; w roku akademickim 2021/2022 realizowała tutoring w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ, a roku 2023/2024 – tutoring w Szkole Doktorskiej UŚ.

Więcej o dorobku naukowym: https://ab.us.edu.pl/emp?id=42271&view=P; https://orcid.org/0000-0003-4560-808X

1. Działalność zawodowa:
  • adiunktka w Instytucie Nauk Prawnych WPiA UŚ – od 2009 r.
  • mediatorka i trenerka w Śląskim Centrum Arbitrażu i Mediacji Fundacji „Facultas Iuridica” – od 2013
  • redaktorka naczelna półrocznika „Forum Polityki Kryminalnej” – od 2020 r.
  • członkini Komisji ds. Równości i Różnorodności UŚ – od 2023 r.
  1. Obszary zainteresowań naukowych:
    a) W ogólności:
  • Materialne prawo karne
  • Materialne prawo wykroczeń
  • Prawo karne wykonawcze
  • Odpowiedzialność dyscyplinarna
  • Kryminologia
  • Polityka kryminalna
  • Romologia

b) Zagadnienia szczegółowe:

• Sprawiedliwość naprawcza (Restorative Justice), mediacje w sprawach karnych, mediacje medyczne, mediacje w postępowaniu dyscyplinarnym
  • Kulturowe konteksty prawa karnego, przestępstwa motywowane kulturowo (Culturally Motivated Crimes, Cultural Offences) ze szczególnym uwzględnieniem kultury mniejszości romskiej, obrona przez kulturę (Cultural Defence)
  • Przemoc w rodzinie i jej przeciwdziałanie, przemoc wobec kobiet, przemoc wobec osób starszych
  • Patostreaming i przeciwdziałanie zjawisku
  • Przestępstwa przeciwko instytucjom publicznym
  1. Ukończone szkolenia i projekty w obszarze dydaktyki, w tym edukacji spersonalizowanej:
  • Kurs „Pamięć i uwaga w procesie uczenia się” – 2020 r.
  • Kurs „Technologie informacyjno-komunikacyjne w dydaktyce szkoły wyższej” – 2020 r.
  • Kurs „Tutoring-edukacja spersonalizowana na uniwersytecie – szkolenie podstawowe” – 2020 r.
  • Projekt „Mistrzowie Dydaktyki” V ed. – 2021-2023
  • Kurs „Tutoring-edukacja spersonalizowana na uniwersytecie – szkolenie zaawansowane” – 2022 r.
  • Zespół projektowy „Ścieżka postępowania w przypadku dyskryminacji ze względu na płeć” – 2022 r.
  • Projekt „UNIWERS-US” – 2022-2023
  • Staż dydaktyczny na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa) – 2023 r.
  • Zespół projektowy „Równość studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów na gruncie wybranych wewnętrznych aktów prawnych UŚ” – 2023 r.
  • Tutoring w Kolegium ISM UŚ (2021/2022) i Szkole Doktorskiej UŚ (2023/2024)