dr Monika Sulik

zdjęcie dr Moniki Sulik

Dr Monika Sulik – Adiunkt, od 2002 roku wykładowczyni akademicka na Wydziale Nauk Społecznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Otwartym w Uniwersytecie Śląskim. Certyfikowana trenerka i mentorka akademicka. Jest andragożką, której zainteresowania naukowe i badawcze związane są z całożyciowym rozwojem człowieka dorosłego w ujęciu interdyscyplinarnym. W sposób szczególny zajmują ją od 20 lat  kwestie związane  poszukiwaniem  katalizatora wspomnień czego pokłosiem jest ok 60 artykułów naukowych,  ale też narzędzie dające szansę wglądu w mechanizmy rządzące życiorysami, którym jest Biograficzna Mapa Życia. Jedną z jej największych inspiracji dydaktycznych stały się  figury niemożliwe, których próba implementacji w obszar humanistyki zaowocowała stworzeniem autorskiego narzędzia pracy dydaktycznej jaką jest biograficzny sześcian. Jest entuzjastką badań biograficznych, gdzie szczególnie wartościowe dla badaczki stało się „spotkanie” z Kitau z plemienia Kikujusów Podczas prowadzonych zajęć dydaktycznych głównie z zakresu andragogiki, edukacji człowieka dorosłego, poradnictwa rodzinnego oraz biografii w edukacji, bardzo często podejmuje próbę otwarcia puszki Pandory co okazuje się być dla niej niewyczerpalnym źródłem inspiracji dydaktycznych.

Jest członkinią Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, (gdzie pełni funkcję przewodniczącej sądu koleżeńskiego) oraz Stowarzyszenia Gerontologów Społecznych, a  od 2018 roku pełnię funkcję redaktorki czasopisma naukowego „Edukacja Dorosłych”. Jest entuzjastką inicjatyw oraz przedsięwzięć skierowanych dla osób dorosłych, zarówno dla silversów jak i millenialsów czego wyrazem są podejmowane przez nią projekty dydaktyczne, organizacyjne jak i naukowe. Prywatnie uwielbia literaturę biograficzną oraz wykorzystuje każdą możliwą okazję do podróży oraz kontaktu z naturą. Jest książkożerczynią i kolekcjonerką wspomnień.