Program BKN dla studentów zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji do pracy w charakterze nauczyciela przedmiotu i nauczyciela bibliotekarza realizowany jest na dwóch poziomach: ogólnouczelnianym i wydziałowym.
Program na poziomie ogólnouczelnianym stanowią dwa bloki, które obejmują:
Zajęcia ogólnouczelniane prowadzone są dla studentów różnych kierunków przygotowujących się do pracy w charakterze nauczyciela przedmiotu przyjętych do programu w danym roku akademickim.
Na poziomie wydziałowym program obejmuje jeden blok, który zawiera:
W odniesieniu do przedmiotu nauczanego lub zajęć prowadzonych tylko w szkole podstawowej albo tylko ponadpodstawowej wymiar godzinowy dydaktyki wynosi 90 godzin, a praktyk zawodowych – 60 godzin.
Zajęcia na poziomie wydziałowym realizowane są w podgrupach studentów przygotowujących się do nauczania konkretnego przedmiotu.
Warunki przyjęcia do programu:
- Studiowany kierunek na studiach II stopnia stanowi kontynuację studiów licencjackich.
- Studiowany kierunek przygotowuje studenta merytorycznie do pracy w zawodzie nauczyciela (jest zgodny z podstawą programową nauczanego przedmiotu).
- Wydział, z którego rekrutuje się student zapewnia mu przygotowanie z zakresu dydaktyki szczegółowej i prowadzi nadzór nad realizacją praktyk zawodowych.
Rekrutacja do programu dla grupy międzykierunkowej odbywa się pod koniec semestru zimowego i jest adresowana wyłącznie do studentów I roku studiów magisterskich uzupełniających.
Zajęcia z zakresu przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, podstaw dydaktyki i emisji głosu prowadzone są w soboty przez trzy kolejne semestry. Od drugiego semestru trwania programu obok zajęć sobotnich studenci realizują zajęcia z zakresu dydaktyki szczegółowej oraz praktyki zawodowe w dniach i godzinach ustalonych przez wydział (lub kierunek), z jakiego się rekrutują.
Wymagana liczba studentów do uruchomienia programu na poziomie ogólnouczelnianym wynosi 25 osób.
Program BKN dla studentów zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji do pracy w charakterze nauczyciela psychologa realizowany jest w grupie studentów psychologii i obejmuje:
Do programu rekrutowani są studenci IV roku psychologii UŚ. Wymagana liczba studentów do uruchomienia programu w jednej grupie wynosi 25 osób. Możliwe jest uruchomienie większej liczby grup.
Zajęcia prowadzone są w semestrze letnim IV roku oraz na V roku studiów (łącznie trzy semestry) w terminach niekolidujących z zajęciami kierunkowymi (wyjątkowo mogą być realizowane w soboty).
Przebieg zajęć realizowanych w ramach BKN dokumentowany jest w systemie USOS.
Uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela poświadcza Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim na podstawie osiągniętych przez studenta efektów kształcenia zgodnych z obowiązującymi przepisami. Informacja o nabytych uprawnieniach zostaje wpisana do suplementu dyplomu studiów.
Suplement jest jedynym dokumentem wydawanym absolwentom Uniwersytetu Śląskiego potwierdzającym uzyskane w trakcie studiów kompetencje i uprawnienia nauczycielskie.
Pod koniec semestru zimowego w każdym roku akademickim (grudzień/styczeń) organizowane są spotkania informacyjne, na których przedstawiana jest szczegółowa oferta zajęć realizowanych w ramach Bloku Kształcenia Nauczycielskiego.
Informacja o planowanych spotkaniach, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (odrębnie dla studentów chcących uzyskać przygotowanie do pracy nauczyciela przedmiotu i odrębnie dla studentów psychologii) przekazywana jest przez koordynatorów wydziałowych tym studentom, którzy mogą skorzystać z oferty. Dodatkowo informacja o spotkaniu zamieszczana jest na stronie BKN-u, a także na stronie uniwersyteckiej.
Po spotkaniach studenci składają deklarację przystąpienia do programu. Złożenie deklaracji nie jest równoznaczne z przyjęciem do programu (które jest możliwe tylko wówczas, gdy zgłosi się liczba chętnych wymagana do uruchomienia grupy) oraz gdy wszyscy zainteresowani będą mogli na swoich wydziałach zrealizować zajęcia z dydaktyki przedmiotowej (co weryfikowane jest w odniesieniu do każdego studenta, deklarującego chęć uzyskania kwalifikacji w ramach BKN).
Koszt uczestnictwa w programie wynosi 1800 zł i jest rozłożony na 3 raty (3 x 600 zł) płatne w kolejnych semestrach trwania programu.