Warsztaty wakacyjne
„FizjoQuest” – bądź przez chwilę prawdziwym naukowcem!
Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy szczegółowe informacje o warsztatach wakacyjnych FizjoQuest 2.0 i rozpoczynamy zapisy!!
Chcesz dowiedzieć się więcej o genetyce? Dołącz do naszych zajęć! Przedstawimy uczestnikom główne elementy struktury organizacyjnej żywej materii: gen – DNA – chromosom – jądro komórkowe – komórka – tkanka – narząd – układ narządów – człowiek. Każdy dzień to wyższy poziom organizacji! Zakończeniem warsztatów będzie spotkanie z lekarzem, który przybliży temat chorób genetycznych człowieka.
Od genu do człowieka. Niezwykły kod życia!
19-23 sierpnia 2024
Dzień 1. Gen
Rozpoczniemy, od krótkiego wprowadzenia do genetyki. Zapoznasz się z organizacją laboratoriów i poznasz wykorzystywaną aparaturę. Następnie samodzielnie wyizolujesz DNA! Tak jak robią to genetycy, z wykorzystaniem specjalnych kitów do izolacji i urządzenia NanoDrop, który pozwoli dokładnie określić stężenie otrzymanego DNA.
Dzień 2. DNA
Sprawdzimy jakość otrzymanego DNA za pomocą elektroforezy w żelu agarozowym. Każdy uczestnik będzie mógł przygotować żel i nałożyć na niego próbki. Następnie z wykorzystaniem systemu do wizualizacji zobaczymy to czego nie widać gołym okiem, czyli DNA w postaci prążka na żelu! Miejmy nadzieję, że nie zobaczymy zdegradowanego DNA lub zanieczyszczonego białkami. Jeśli nie wiesz jak to rozróżnić, tzn. że musisz do nas dołączyć!
Dzień 3. Białko
Geny w naszym organizmie kodują białka, to kolejny poziom organizacji materii. Dlatego pokażemy Wam jakie są metody detekcji białek, a jedną z nich przeprowadzimy w laboratorium.
Dzień 4. Komórka
Podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną każdego organizmu jest komórka. To miniaturowe fabryki, pełne organelli pełniących różne funkcje. Wiesz jak zróżnicowane są komórki zwierzęce pod względem budowy? Podczas zajęć mikroskopowych uczestnicy poznają budowę komórek i tkanek.
Dzień 5. Człowiek
Geny odgrywają kluczową rolę w naszym zdrowiu i mogą wpływać na występowanie wielu chorób. Nie wszystkie choroby genowe są dziedziczone, mogą się one pojawiać w sposób losowy, nazywany de novo. Niektóre mogą także zależeć od zmian wywoływanych w genach przez środowisko. O tym opowie Wam lek. Katarzyna Fąderska-Figurska.
Zapisy do 13.08.2024
Formularz zgłoszeniowy:
https://formularze.us.edu.pl/form/index/5427
Warunkiem odbycia się warsztatów jest zgromadzenie odpowiedniej liczby chętnych (minimum 6 osób).
Koszt 300 zł.
Nazwa: Uniwersytet Śląski Młodzieży
Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
Adres: Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
Tytuł przelewu: FizjoQuest 2.0
Nr konta: 93 1050 1214 1000 0023 9954 1560